Hlavní obsah

Malé děti jsou jako potůček. Chvílemi se odvážně vrhají přes kameny, chvílemi se zdá, že se nechávají jen unášet proudem, ale stále plynou. Plynou volně a ve svém tempu. Jejich fantazie se prolíná s realitou s takovou samozřejmostí, že mě to vždy znovu překvapí. A s pentatonikou se to má podobně.

O tom, co je to pentatonika, píšu v blogovém článku Pentatonika pro prťátka. Dnes se zaměříme na to, jak konkrétně pracovat s pentatonikou s malými dětmi.

Bezčasí

Zkuste si vybavit pocit, který máte při činnosti, která vás opravdu baví a naplňuje. Čas najednou nepochopitelně rychle sprintuje a vy se náhle zastavíte a řeknete si: „To už je tolik hodin?“

V tyto bohulibé chvíle zažíváte pocit bezčasí. Jste plně v přítomnosti.

Stejný pocit u mě navozuje pentatonika a domnívám se, že to je pocit, který běžně zažívají malé děti. Pentatonika je s ním v krásné harmonii. 

Jak začít s pentatonikou

Nejjednodušší bude začít s pentatonikou, kterou známe z lidovek. Objevuje se například v písničce To je zlaté posvícení, Halí, belí, nebo Oj, zvony zvoní. Znáte ji i z různých dětských her a rozpočítávadel, při kterých se zpívá. Například Zlatá brána, Houpy, houpy, kočka snědla kroupy.

Pokud byste ale chtěli dětem zhudebnit nějakou jejich oblíbenou říkanku, nebojte se a dejte průchod tvůrčí energii.

Zkuste dát prostor pro zrození pentatonické písně 

Pro někoho může být nepředstavitelné, že by mohl „vytvořit “ píseň. Tomu rozumím, ale pokud vás to aspoň trochu láká, stojí to za pokus. Jako text můžete použít některé z vašich oblíbených dětských říkanek. 

Budete pracovat pouze s tóny d, e, g, a, h (analogií dojdete k tónům cis, dis, fid, gis, ais, tedy černým klapkám na klavíru). Myslete na to, že předškolní děti mají většinou položený hlasu mezi tóny f1 až e2. Bude se jim tedy lépe zpívat v tomto rozmezí.

Pokud máte pentatonický nástroj, velmi vám pomůže. Můžete ale stejně tak použít i klavír, nebo jiný nástroj a vynechat tóny f, c.

A teď už se jen v klidu nalaďte na text písně a zkoušejte si k tomu hrát. Zkuste jen hrát a poslouchat. Nesnažte se za každou cenu něco složit. To pravděpodobně nebude fungovat. Udělejte prostor pro to, aby k vám píseň sama přišla. 

Pokud se budete cítit po zpěvu pentatonických písniček příliš neuzemněně, doporučuji vám, zazpívat si na konec nějakou písničku, u které si můžete pěkně zadupat, třeba Pásla ovečky.

Přeji vám spoustu zábavy s pentatonikou.