Hlavní obsah

Malé děti prožívají hudbu doslova celým tělem a masopust je období jak stvořené k tomu, abychom se s dětmi hudebně a pohybově vyřádili. V článku vám nabídnu pár tipů, jak s tanečními písničkami pracovat s různě starými dětmi, a popíšu, co všechno se při tom rozvíjí. Zároveň v něm najdete odkaz na noty ke všem zmiňovaným písním.

Nejveselejší částí masopustu je jeho závěrečné období. K bujarým oslavám, které poslední masopustní dny provází, samozřejmě patří i hudba, tanec a zpěv. Dříve se jednalo převážně o dospěláckou zábavu, ale dnes se k tradici masopustu většinou vracíme právě s dětmi.

Masopustní doba přichází po svátku Tří králů a vrcholí masopustním úterkem, po kterém začíná 40denní předvelikonoční půst. Konec masopustu se tedy odvíjí od data Velikonoc a může být v období do začátku února, až po začátek března.

Když se ocitnete v masopustním průvodu s muzikou, zjistíte (a možná vás to i překvapí), že hodně masopustních hitů znáte. Všechny tyto písničky mají několik společných prvků, například rozvernost, veselost a taneční rytmus.

Teď by vás už tedy nemuselo překvapit, že se mezi masopustními písničkami objeví třeba Vdávalo se motovidlo, Komáři se ženili a Kalamajka. Kromě toho, že jsou to písničky opravdu velmi hravé a taneční, mají zrovna tyto tři i společné téma. V období masopustu se dřív slavilo velké množství svateb a ačkoli se text písniček může jevit jako prvoplánově ztřeštěný, vnímám v něm i jiný rozměr. Ale o tom zase někdy jindy. :-)

Pojďme se teď spolu podívat na možnosti, které nám taneční písničky nabízí v pohybové práci s dětmi. První k tanci vezmeme Vdávalo se motovidlo. Patří k těm typům rozverných písní, které děti baví bez ohledu na věk. Mají ji rády právě pro její žertovný text a veselou rytmickou melodii. Navíc se s ní dá hezky pracovat s různě starými dětmi.



Ty nejmenší můžete vzít do náruče a jednoduše si s nimi zatančit a zazpívat jim. I takto nenáročná činnost je pro malé děti důležitá a dělá jim velmi dobře. Kromě prohlubování pozitivní citové vazby a pocitu bezpečí stimuluje kolébání v náruči rovnovážné ústrojí dítěte a podporuje vnímání polohy těla a pohybu. Váš zpěv prožívá dítě nejen díky sluchu, ale také skrze vibrace, které přenáší vaše tělo. Radost, kterou budete u těchto společných tanců s děťátkem prožívat, je pro něj jasnou neverbální zprávou, že zpěv a pohyb je přirozená a veselá činnost.

Starší děti, které už umí chodit, můžete držet za ruce a tančit s nimi. Zkrátka si jen tak zablbnout a u toho rozvíjet koordinaci pohybů a cit pro rytmus.
U školkových dětí si můžete pohrát s příběhem písničky, zapojit třeba rytmické hudební nástroje, nebo přidat tleskání a dupání.
U školáků se výborně hodí k složitějším tancům v kruhu, které můžete obohatit o hru na tělo. Díky svému svižnému a tanečnímu rytmu je jak stvořená k doprovázení na jednoduché rytmické nástroje.

Pokud zrovna nemáte po ruce žádný hudební nástroj, můžete použít třeba vařečky jako dřívka, nebo ještě větší randál děti docílí pomocí plechových pokliček. To je ale už vyšší level určený pro otrlejší rodiče a ideálně na samotě u lesa :-).

Skvělým nástrojem pro masopustní veselici je drhlo. Je to vlastně kus opracovaného dřeva připomínající tlusté ozvučné dřívko, na kterém jsou vyryté zářezy. Jiným dřevem se přes zářezy přejíždí. Zvuk, kterého tím docílíte, připomíná žabí kvákání a není tak nesnesitelně uširvoucí, jako třeba řehtačka.

Hudební nástroj k masopustnímu i jinému hraní si můžete snadno vyrobit i společně s dětmi. Mrkněte na moje video, jak si vyrobit jednoduché kastaněty:

 

U dětí je velmi oblíbená také písnička Hojačky, Hojačky. Text i melodie jsou jednoduché. Její kouzlo je v nepřeberném množství úkonů, které se u ní dají dělat. Každá sloka písničky začíná stejně, mění se pouze poslední slovo. To, co se na konci zazpívá, to se potom dělá v následující sloce. Např:
Hojačky, hojačky, zahrajte mi muzikanti sedačky (všichni si sednou)
Hojačky, hojačky, zahrajte mi muzikanti skákačky (všichni skáčou)
Hojačky, hojačky, zahrajte mi muzikanti dupačky (všichni dupou)...

Noty na některé další masopustní písně najdete i u mě na pinterestu Veru Pazderková.  

Pro někoho je masopust jen další divný křesťanský svátek (ačkoli se o církevní svátek vůbec nejedná), někdo ho vnímá v koloběhu roku jako období mezi postní dobou Vánoc a Velikonoc. Já osobně vnímám toto období jako nádech mezi dvěma výdechy.