Hlavní obsah
 • Taneční písničky nejen k masopustu

  Taneční písničky nejen k masopustu

  Malé děti prožívají hudbu doslova celým tělem a masopust je období jak stvořené k tomu, abychom se s dětmi hudebně a pohybově vyřádili. V článku vám nabídnu pár tipů, jak s tanečními písničkami pracovat s různě starými dětmi, a popíšu, co všechno se při tom rozvíjí. Zároveň v něm najdete odkaz na noty ke všem zmiňovaným písním.

 • Hej Morena, Morena

  Hej morena, morena

  Zajímá vás, kde se vzal zvyk vynášet na jaře moranu? Trochu jsem se ponořila do literárních pramenů, které se zabývají tímto tématem a napsala vám o tom krátký článek. Dozvíte se v něm například kdo je to mařák, jak se taková smrtka dříve likvidovala, nebo co to jsou vejdunky a na co se používaly. Na konci najdete také dvě písně, které si můžete s dětmi při vítání jara zazpívat.

 • Svatomartinská slavnost

  Svatomartinská slavnost

  V tomto článku najdete příběh svatého Martina včetně legend, které se k němu vážou, tipy na martinské písničky a jak si je s dětmi užít, krátké nahlédnutí do minulosti a inspiraci k vytvoření jednoduchého hudebního nástroje, kterým s dětmi můžete písničky doprovodit. Když by vás zajímalo, jak slavíme Martina u nás ve škole, najdete to na konci článku. Příjemné počtení. 

 • My tři králové

  My tři králové

  Tento blogový článek je o posledním dni kouzelného vánočního období, o svátku Tří králů. Ráda bych v něm s vámi sdílela nejen to, co mě přišlo zajímavé a týká se tohoto svátku, ale také asi nejznámější tříkrálovou píseň ve verzi, na kterou jsem nedávno narazila.  Můžete si ji s dětmi zpracovat do jednoduchého divadelního představení, nebo ji použít k doprovodu třeba loutkového tříkrálového divadla. 

 • Hromniční rytmizování

  Hromniční rytmizování

  Většina lidí zná starou lidovou pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“. Ale co to jsou ty Hromnice, jak je slavili naši předci a jak si tento svátek s dětmi užít hudebně? I o tom je tento článek.

 • Svatojánské ohně

  Svatojánské ohně

  Dnes se k tradici svatojánských ohňů vrací mnoho lidí a bývá i součástí oslav v rámci škol a školek. Jak ale asi vypadaly svatojánské oslavy dřív? Čemu všemu lidé věřili? I o tom bude tento článek. Na konci jsem pro vás připravila jednu svatojánskou písničku, protože ani na svatého Jána to bez muziky nepůjde.