Hlavní obsah
 • Malá večerní hudba

  Malá večerní hudba

  Taky se u vás doma zpívalo, když jste byli děti? Nám večer někdy hrával táta na kytaru a zpíval. Pamatuju si, jak jsem seděla v pyžamu na posteli a byla smutná, protože ta růžička, o které se zpívalo v písničce, uvadla. To mi nebylo víc, než pět let. Měla jsem ty večerní chvíle moc ráda. Vše se stihlo, zuby byly vyčištěné, hračky uklizené, spory urovnané. Když se večer zpívalo, věděla jsem, že je vše v pořádku. 

 • Já a zpívat? To jste se zbláznili.

  Já a zpívat? To jste se zbláznili.

  Dlouho jsem nevěděla, proč se někteří lidé tak urputně brání zpěvu. Vytrvale jsem tvrdila (a stále tomu věřím), že zpívat se přece může naučit každý. A pak došlo k setkání, které mi to pomohlo uvidět z trochu jiné perspektivy.

 • Pentatonika pro prťátka

  Pentatonika pro prťátka

  Nedávno jsem se s kamarádkou bavila o zpívání s malými dětmi a při zmínce o pentatonických písničkách se na mě tázavě podívala a řekla: „Pentatonika? A to je co?“

 • Hrajeme si s pentatonikou

  Hrajeme si s pentatonikou

  Malé děti jsou jako potůček. Chvílemi se odvážně vrhají přes kameny, chvílemi se zdá, že se nechávají jen unášet proudem, ale stále plynou. Plynou volně a ve svém tempu. Jejich fantazie se prolíná s realitou s takovou samozřejmostí, že mě to vždy znovu překvapí. A s pentatonikou se to má podobně.

 • Taneční písničky nejen k masopustu

  Taneční písničky nejen k masopustu

  Malé děti prožívají hudbu doslova celým tělem a masopust je období jak stvořené k tomu, abychom se s dětmi hudebně a pohybově vyřádili. V článku vám nabídnu pár tipů, jak s tanečními písničkami pracovat s různě starými dětmi, a popíšu, co všechno se při tom rozvíjí. Zároveň v něm najdete odkaz na noty ke všem zmiňovaným písním.

 • Zpívám. No a co?

  Zpívám. No a co?

  Pokud přijmeme, že je naše tělo hudební nástroj, pak už nám zbývá jen jedna drobnost, abychom se stali muzikanty. Totiž začít na něj hrát. Rozeznít svůj hlas, který přece máme právě proto, aby zněl. O tom, jak vypadá moje cesta k odhalování hlasu a proč je důležité s dětmi zpívat, jsem vám napsala následující článek.

 • Hej Morena, Morena

  Hej morena, morena

  Zajímá vás, kde se vzal zvyk vynášet na jaře moranu? Trochu jsem se ponořila do literárních pramenů, které se zabývají tímto tématem a napsala vám o tom krátký článek. Dozvíte se v něm například kdo je to mařák, jak se taková smrtka dříve likvidovala, nebo co to jsou vejdunky a na co se používaly. Na konci najdete také dvě písně, které si můžete s dětmi při vítání jara zazpívat.

 • Advent v jinačí době

  Advent

  Běžně se označuje pojmem „advent“ období 4 týdnů před Vánoci, pro které je charakteristická vánoční výzdoba (někde k vidění už na začátku listopadu), nákupní horečka a všudypřítomné vyhrávání koled. Jako kdyby čtyři týdny bujarého veselí směřovaly celou dobu k vysněnému klidu a míru Vánoc. V jistém smyslu je to ale přesně naopak, než to prožívali lidé dříve. Co si lidé zpívávali za písničky, když se blížily Vánoce? I o tom je tento článek. Příjemné počtení. 😊 

 • Francouzská vánoční píseň Noël nouvelet

  Francouzská vánoční píseň

  Objevem letošního adventu pro mě byla francouzská středověká vánoční píseň Noël nouvelet z 15. století. Pokud si vás také podmaní svým kouzlem a budete toužit mít ji ve svém vánočním repertoiru, můžete si zde stáhnout noty i s akordy.