Hlavní obsah
Pravěké muzikohrátky

Když je téma táboru pravěk, chce to i nějaké prahudební skotačení. Proto jsem tento článek věnovala pravěkým hudebním nástrojům, které naši prapředci používali a dají se lehce vyrobit i s dětmi, a hlavně třem hudebním hrám vhodným nejen k tématu pravěku.

Jedna milá jarní ukrajinská píseň

Tak, jako v mnoha jiných školách v České republice, zavítaly i k nám do školy děti z Ukrajiny. Do druhé třídy tak najednou přišli dva noví žáci. Jedná se o třídu, do které chodím s dětmi zpívat, tak mě napadlo najít nějakou milou ukrajinskou jarní píseň a zazpívat si ji s nimi. Měla jsem představu, že to může být pro naše nové ukrajinské děti příjemné, dělat ve škole něco, co už trochu znají.

Hej morena, morena

Zajímá vás, kde se vzal zvyk vynášet na jaře moranu? Trochu jsem se ponořila do literárních pramenů, které se zabývají tímto tématem a napsala vám o tom krátký článek. Dozvíte se v něm například kdo je to mařák, jak se taková smrtka dříve likvidovala, nebo co to jsou vejdunky a na co se používaly. Na konci najdete také dvě písně, které si můžete s dětmi při vítání jara zazpívat.

Hra na zrcadlo

V tomto článku se detailněji podíváme na hudebně-pohybovou hru na zrcadlo. Popíšeme si i její obměny a v jakých situacích s nimi můžeme pracovat. Hra se hodí pro dva hráče i pro skupinku dětí.

Když se dětem nechce spát

Patřím mezi lidi, kteří rádi spí. Málokdy se mi stane, že mám potíž usnout a při uspávání dětí jsem byla pravidelně jedna z prvních, koho jsem uspala. Někdy je velmi příjemné usnout večer s dětmi, ale někdy se to zkrátka vůbec nehodí.

Dešťové masáže pro děti

Od mala mám ráda zvuk deště. A tak není divu, že když jsem v dospělosti objevila kouzlo „dešťových masáží“ s dětmi, hned jsem si je oblíbila.

Zpívám. No a co?

Pokud přijmeme, že je naše tělo hudební nástroj, pak už nám zbývá jen jedna drobnost, abychom se stali muzikanty. Totiž začít na něj hrát. Rozeznít svůj hlas, který přece máme právě proto, aby zněl. O tom, jak vypadá moje cesta k odhalování hlasu a proč je důležité s dětmi zpívat, jsem vám napsala následující článek.

Malé děti prožívají hudbu doslova celým tělem a masopust je období jak stvořené k tomu, abychom se s dětmi hudebně a pohybově vyřádili. V článku vám nabídnu pár tipů, jak s tanečními písničkami pracovat s různě starými dětmi, a popíšu, co všechno se při tom rozvíjí. Zároveň v něm najdete odkaz na noty ke všem zmiňovaným písním.

Kutálení nejen pro batolata

Kutálení s míčkem je skvělá činnost na rozvoj jemné motoriky, soustředění, koordinace pohybů a spolupráce. Když k tomu přidáte pár jednoduchých hudebních prvků, můžete podpořit i cit pro rytmus, melodii a hudební paměť.

Tlesky plesky

Jsem od přírody hravý tvor. Mám mnoho oblíbených her, mezi kterými samozřejmě nemohou chybět ani ty rytmické. Ráda bych vám v tomto blogu představila jednu, kterou mám spojenou s táborovými ohni a létem.

Hrajeme si s pentatonikou

Malé děti jsou jako potůček. Chvílemi se odvážně vrhají přes kameny, chvílemi se zdá, že se nechávají jen unášet proudem, ale stále plynou. Plynou volně a ve svém tempu. Jejich fantazie se prolíná s realitou s takovou samozřejmostí, že mě to vždy znovu překvapí. A s pentatonikou se to má podobně.

Pentatonika pro prťátka

Nedávno jsem se s kamarádkou bavila o zpívání s malými dětmi a při zmínce o pentatonických písničkách se na mě tázavě podívala a řekla: „Pentatonika? A to je co?“

Použití rytmické hry v pohádce

Čtení nebo vyprávění pohádek mají rády snad všechny děti bez ohledu na věk. Když navíc začleníte do příběhu rytmické hry, užijete si nejen legraci, ale zároveň budete u dětí rozvíjet i mnoho dalších dovedností.

Já a zpívat? To jste se zbláznili.

Dlouho jsem nevěděla, proč se někteří lidé tak urputně brání zpěvu. Vytrvale jsem tvrdila (a stále tomu věřím), že zpívat se přece může naučit každý. A pak došlo k setkání, které mi to pomohlo uvidět z trochu jiné perspektivy.

Malá večerní hudba

Taky se u vás doma zpívalo, když jste byli děti? Nám večer někdy hrával táta na kytaru a zpíval. Pamatuju si, jak jsem seděla v pyžamu na posteli a byla smutná, protože ta růžička, o které se zpívalo v písničce, uvadla. To mi nebylo víc, než pět let. Měla jsem ty večerní chvíle moc ráda. Vše se stihlo, zuby byly vyčištěné, hračky uklizené, spory urovnané. Když se večer zpívalo, věděla jsem, že je vše v pořádku.