Hlavní obsah
- Napsala Veronika Pazderková
Taky se u vás doma zpívalo, když jste byli děti? Nám večer někdy hrával táta na kytaru a zpíval. Pamatuju si, jak jsem seděla v pyžamu na posteli a byla smutná, protože ta růžička, o které se zpívalo v písničce, uvadla. To mi nebylo víc, než pět let. Měla jsem ty večerní chvíle moc ráda. Vše se stihlo, zuby byly vyčištěné, hračky uklizené, spory urovnané. Když se večer zpívalo, věděla jsem, že je vše v pořádku.
- Napsala Veronika Pazderková
Dlouho jsem nevěděla, proč se někteří lidé tak urputně brání zpěvu. Vytrvale jsem tvrdila (a stále tomu věřím), že zpívat se přece může naučit každý. A pak došlo k setkání, které mi to pomohlo uvidět z trochu jiné perspektivy.
- Napsala Veronika Pazderková
Jsem od přírody hravý tvor. Mám mnoho oblíbených her, mezi kterými samozřejmě nemohou chybět ani ty rytmické. Ráda bych vám v tomto blogu představila jednu, kterou mám spojenou s táborovými ohni a létem.
- Napsala Veronika Pazderková
Čtení nebo vyprávění pohádek mají rády snad všechny děti bez ohledu na věk. Když navíc začleníte do příběhu rytmické hry, užijete si nejen legraci, ale zároveň budete u dětí rozvíjet i mnoho dalších dovedností.
- Napsala Veronika Pazderková
Malé děti jsou jako potůček. Chvílemi se odvážně vrhají přes kameny, chvílemi se zdá, že se nechávají jen unášet proudem, ale stále plynou. Plynou volně a ve svém tempu. Jejich fantazie se prolíná s realitou s takovou samozřejmostí, že mě to vždy znovu překvapí. A s pentatonikou se to má podobně.
- Napsala Veronika Pazderková
Nedávno jsem se s kamarádkou bavila o zpívání s malými dětmi a při zmínce o pentatonických písničkách se na mě tázavě podívala a řekla: „Pentatonika? A to je co?“
- Napsala Veronika Pazderková
Malé děti prožívají hudbu doslova celým tělem a masopust je období jak stvořené k tomu, abychom se s dětmi hudebně a pohybově vyřádili. V článku vám nabídnu pár tipů, jak s tanečními písničkami pracovat s různě starými dětmi, a popíšu, co všechno se při tom rozvíjí. Zároveň v něm najdete odkaz na noty ke všem zmiňovaným písním.
- Napsala Veronika Pazderková
Kutálení s míčkem je skvělá činnost na rozvoj jemné motoriky, soustředění, koordinace pohybů a spolupráce. Když k tomu přidáte pár jednoduchých hudebních prvků, můžete podpořit i cit pro rytmus, melodii a hudební paměť.
- Napsala Veronika Pazderková
Pokud přijmeme, že je naše tělo hudební nástroj, pak už nám zbývá jen jedna drobnost, abychom se stali muzikanty. Totiž začít na něj hrát. Rozeznít svůj hlas, který přece máme právě proto, aby zněl. O tom, jak vypadá moje cesta k odhalování hlasu a proč je důležité s dětmi zpívat, jsem vám napsala následující článek.
- Napsala Veronika Pazderková
Od mala mám ráda zvuk deště. A tak není divu, že když jsem v dospělosti objevila kouzlo „dešťových masáží“ s dětmi, hned jsem si je oblíbila.
- Napsala Veronika Pazderková
Patřím mezi lidi, kteří rádi spí. Málokdy se mi stane, že mám potíž usnout a při uspávání dětí jsem byla pravidelně jedna z prvních, koho jsem uspala. Někdy je velmi příjemné usnout večer s dětmi, ale někdy se to zkrátka vůbec nehodí.
- Napsala Veronika Pazderková
V tomto článku se detailněji podíváme na hudebně-pohybovou hru na zrcadlo. Popíšeme si i její obměny a v jakých situacích s nimi můžeme pracovat. Hra se hodí pro dva hráče i pro skupinku dětí.
- Napsala Veronika Pazderková
Tak, jako v mnoha jiných školách v České republice, zavítaly i k nám do školy děti z Ukrajiny. Do druhé třídy tak najednou přišli dva noví žáci. Jedná se o třídu, do které chodím s dětmi zpívat, tak mě napadlo najít nějakou milou ukrajinskou jarní píseň a zazpívat si ji s nimi. Měla jsem představu, že to může být pro naše nové ukrajinské děti příjemné, dělat ve škole něco, co už trochu znají.
- Napsala Veronika Pazderková
Když je téma táboru pravěk, chce to i nějaké prahudební skotačení. Proto jsem tento článek věnovala pravěkým hudebním nástrojům, které naši prapředci používali a dají se lehce vyrobit i s dětmi, a hlavně třem hudebním hrám vhodným nejen k tématu pravěku.
- Napsala Veronika Pazderková
V tomto článku se podíváme na 4 hudební aktivity, které můžete s dětmi zkoušet s kaštánky. Pokud jste tedy ještě nevyrazili na podzimní lov kaštanů, je nejvyšší čas.
- Napsala Veronika Pazderková
V tomto článku najdete příběh svatého Martina včetně legend, které se k němu vážou, tipy na martinské písničky a jak si je s dětmi užít, krátké nahlédnutí do minulosti a inspiraci k vytvoření jednoduchého hudebního nástroje, kterým s dětmi můžete písničky doprovodit. Když by vás zajímalo, jak slavíme Martina u nás ve škole, najdete to na konci článku. Příjemné počtení.
- Napsala Veronika Pazderková
Běžně se označuje pojmem „advent“ období 4 týdnů před Vánoci, pro které je charakteristická vánoční výzdoba (někde k vidění už na začátku listopadu), nákupní horečka a všudypřítomné vyhrávání koled. Jako kdyby čtyři týdny bujarého veselí směřovaly celou dobu k vysněnému klidu a míru Vánoc. V jistém smyslu je to ale přesně naopak, než to prožívali lidé dříve. Co si lidé zpívávali za písničky, když se blížily Vánoce? I o tom je tento článek. Příjemné počtení. 😊
- Napsala Veronika Pazderková
Objevem letošního adventu pro mě byla francouzská středověká vánoční píseň Noël nouvelet z 15. století. Pokud si vás také podmaní svým kouzlem a budete toužit mít ji ve svém vánočním repertoiru, můžete si zde stáhnout noty i s akordy.
- Napsala Veronika Pazderková
Tento blogový článek je o posledním dni kouzelného vánočního období, o svátku Tří králů. Ráda bych v něm s vámi sdílela nejen to, co mě přišlo zajímavé a týká se tohoto svátku, ale také asi nejznámější tříkrálovou píseň ve verzi, na kterou jsem nedávno narazila. Můžete si ji s dětmi zpracovat do jednoduchého divadelního představení, nebo ji použít k doprovodu třeba loutkového tříkrálového divadla.
- Napsala Veronika Pazderková
Většina lidí zná starou lidovou pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“. Ale co to jsou ty Hromnice, jak je slavili naši předci a jak si tento svátek s dětmi užít hudebně? I o tom je tento článek.
- Napsala Veronika Pazderková
V tomto článku si posvítíme na jednu z důležitých sluchových dovedností, totiž na sluchové rozlišování. Jedná se o dovednost, kterou děti ocení například ve škole při čtení a psaní. A vy koneckonců také. :-) Zároveň si popíšeme 2 hry, pomocí kterých můžeme sluchové rozlišování u dětí podpořit a rozvíjet.
- Napsala Veronika Pazderková
Zajímá vás, kde se vzal zvyk vynášet na jaře moranu? Trochu jsem se ponořila do literárních pramenů, které se zabývají tímto tématem a napsala vám o tom krátký článek. Dozvíte se v něm například kdo je to mařák, jak se taková smrtka dříve likvidovala, nebo co to jsou vejdunky a na co se používaly. Na konci najdete také dvě písně, které si můžete s dětmi při vítání jara zazpívat.
- Napsala Veronika Pazderková
Tento rytmický nástroj by neměl chybět v žádné dětské kapele. Dá se použít k různým hudebním aktivitám a dvě z nich vám v tomto článku představím. Na konci najdete také malé video-překvapení, které vás doufám potěší. Přeji příjemné počtení.
- Napsala Veronika Pazderková
Dnes se k tradici svatojánských ohňů vrací mnoho lidí a bývá i součástí oslav v rámci škol a školek. Jak ale asi vypadaly svatojánské oslavy dřív? Čemu všemu lidé věřili? I o tom bude tento článek. Na konci jsem pro vás připravila jednu svatojánskou písničku, protože ani na svatého Jána to bez muziky nepůjde.
- Napsala Veronika Pazderková
V tomto blogovém článku bych vás ráda seznámila s hudebně pohybovou hrou, kterou velmi ráda používám s dětmi v novém i staronovém kolektivu pro rychlejší zapamatování nových jmen.